K9 EĞİTİM HİZMETLERİ

Dayanıklık testi; şov ve ırk üretim 12,5 mil (yaklaşık 20 km) koşmalıdır. Bu test köpeğin fiziksel dayanıklılığını ölçen şartlarından biridir. Köpek handler’ın yanında. Köpek test sonrasında çok belirgin bir şekilde bitkinlik göstermemelidir. Bu testin arkasından köpek kısa bir itaat egzersizi yapacaktır.
Katılım şartları
Köpek en az 16 aylık olmalıdır. Sağlıklı ve iyi durumda olmalıdır.Hasta ve çok güçsüz köpekler, kanamalı dişiler, hamile ya da emziren dişilerin teste katılmaları uygun değildir.

Skor
AD diploması bir eğitim derecesi değildir, puan verilmez.

Köpek toplamda 20 km koşmalıdır. Ortalama hızı saatte 12-15 km olmalıdır. Köpek handler’ın sağ tarafında tırıs koşarak bisikletin yanında olmalıdır. Sevk kayığı hız değişimine karşı yeterince uzun olmalıdır. 15 dakikalık birinci dinlenme köpek 8 kilometreyi tamamladığında verilmelidir. Dinlenme sırasında köpeğin yorgunluk durumu kontrol edilmeli, yorulmuş köpekler testten çıkarılmalıdır.

20 dakikalık ikinci dinlenme periyodu köpek 15 km’yi tamamladığında verilmelidir. Bu esnada köpek tekrar kontrol edilmeli, köpek yorgun ya da bacaklarına dokunulduğunda canı yanıyorsa teste son verilmelidir. Dinlenme periyodu esnasında köpeğin serbestçe hareket etmesine izin verilir fakat köpek sevk kayığında olmalıdır. Köpek son 5 km’yi koştuktan sonra 15 dakikalık bir dinlenme periyodu daha verilir ve köpek tekrar kontrol edilir.